Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. 5 faktů o kurkumě, které byste měli znát
03.09.2014

5 faktů o kurkumě, které byste měli znát

Kurkumu známe zejména jako součást kari koření, které je velmi oblíbenou součástí tradiční indické nebo thajské kuchyně. Víte ale o tom, že látka obsažená v kurkumě, kurkumin, může mít mnoho příznivých účinků také na vaše zdraví? Jakých 5 faktů o kurkumě byste měli znát?

Číslo 1: Kurkumu najdete v koření i kosmetice

Ačkoliv kurkumu můžete znát nejčastěji ve formě koření, setkat se s ní můžete také v kosmetickém či farmaceutickém průmyslu. V potravinářském průmyslu kurkuma funguje jako barvivo, s nímž se můžeme setkat v mnohých potravinách. Nejčastěji se s ní pak setkáváme ve formě koření. Ať už se jedná o kurkumu samotnou nebo jako součást kari koření. To je hojně využívané zejména v thajské či indické kuchyni. O nahořklou, pálivou a zemitou chuť se zde stará látka kurkumin.

kosmetickém průmyslu se z kurkumy vyrábějí éterické oleje využitelné v přípravcích osobní, ale i dentální hygieny. Ve farmaceutickém průmyslu je pak kurkumin používán jako součást doplňků stravy, ale i jako součást léčiv. Vědci totiž přišli na mnoho pozitivních účinků kurkuminu na naše zdraví – a proto jej neustále zkoumají.

Číslo 2: Kurkuma vám pomůže v boji se záněty

Zánětlivé procesy může v našich tělech vyvolávat mnoho faktorů – obezita, věk, strava plná nasycených tuků, rafinovaný cukr, ale také kouření, nedostatek spánku a stres. Ačkoliv je krátkodobý zánět něčím, co nás může upozornit na to, že se v našem těle něco děje, spousta zánětů velmi často přechází do chronické fáze, která není nijak příjemná. Může se jednat o cukrovku, artritidu, nemoc kloubů, alergie, astma, ale i o kardiovaskulární choroby. U spousty nemocí nám může pomoci změna životního stylu – a hádáte správně, i kurkuma.

Kurkumin má velmi silné protizánětlivé účinky. Tyto účinné látky spolehlivě blokují molekuly, které pronikají do jádra buněk a v nich způsobují zánět. Vysoký účinek tohoto „léčiva“ byl zaznamenán například při léčbě revmatoidní artritidy. Kurkuma vám však může pomoci i v boji proti Crohnově nemoci, lupénce či ulcerózní kolitidě.

Číslo 3: Kurkuma a léčba nádorových onemocnění

Kurkumin je kandidátem číslo jedna, co se týče látek, které by mohly pomoci v boji proti rakovině. A to zejména díky jejím antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem. Kurkumin umí blokovat také tvorbu některých karcinogenů, které se tvoří až v lidském organismu při jejich metabolizaci v játrech. Kurkumin ovlivní spoustu procesů v nádorových buňkách, ale bez toho, aby poškodil buňky zdravé. Kurkumin dokáže zastavit buněčný cyklus a smrt buňky. Může zpomalit, ale i zastavit jejich růst. U chemoterapie pak buňky navíc zcitliví. Kurkuma zde nemůže sloužit jako hlavní léčba rakoviny, ale jako podpora jiných léčiv ano.

 

Číslo 4: Kurkuma je součástí ajurvédy a tradiční čínské medicíny

V tradiční čínské medicíně a v léčbě pomocí ajurvédy se kurkuma používá již déle než 4000 let. V dřívějších dobách byla využívána jako koření, později jí byl přisouzen také náboženský význam. Ten byl zřejmě impulzem k tomu, aby se kurkuma začala užívat jako léčivá látka. Kurkuma se zde využívala ke zlepšení trávení, reguluje menstruační cyklus, posiluje imunitu, pomáhá při nadýmání, rozpouští žlučové kameny, ale pomáhá i v boji proti rakovině a artritidě.

Číslo 5: Kolik kurkumy konzumovat a v jaké formě?

Doktor Grener doporučuje užívat čtvrtinu čajové lžičky kurkumy denně. Ačkoliv se při vyšším dávkování neukázaly žádné nežádoucí účinky, nejsou studie natolik obsáhlé, aby o nežádoucích účincích věděly. Nikdy však nic nezkazíte tím, že sníte tolik kurkumy, kolik byste použili při vaření. Aby došlo k lepšímu vstřebání kurkuminu, konzumujte ji spolu s pepřem, který obsahuje látku, která její vstřebání umožní.

 

 

 

Rychle odkazy:

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Obchod ověřený zákazníky
 

Kontakt
Logo
Využijte náš chat, vpravo dole na obrazovce.
Copyright © 2020 - www.profikoreni.cz